• Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica
  • Szkoła Podstawowa

    Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada. Źródło: Pisma filozoficzne i społeczne, Warszawa 1954, PWN, s. 281
  • Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica

Komunikat

Rekrutacja

Konkurs

Depresja stanowi jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń psychicznych. WHO przewiduje, że do 2030 r. stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świeci. Od kilkunastu lat niemal we wszystkich rozwiniętych krajach Europy obserwuje się wyraźny wzrost liczby osób, u których stwierdza się depresję. Jednym z głównych problemów jest śmiertelność związana w dużym stopniu z tą chorobą. Statystyki dotyczące częstości samobójstw dowodzą, że przyczyną zgonu ok. 20-30% chorych jest zamach na własne życie.

Depresja zaburza funkcjonowanie, często wyklucza z życia zawodowego, staje się przyczyną rozpadu związków i kryzysów rodzinnych. Kiedy zaczyna chorować jeden członek rodziny, cały system rodzinny zostaje zaburzony.

„Depresja jest nie tylko procesem zaburzonego przetwarzania informacji, wpływającym na nastrój, determinującym poczucie własnej wartości, poziom aktywności i przeżywanej satysfakcji. Stanowi istotne zagrożenie dla funkcjonowania indywidualnego, ograniczając w istotny sposób możliwość realizacji zadań życiowych, również społecznych, edukacyjnych i zawodowych. Poważne trudności w funkcjonowaniu poznawczym powodują, że dotychczas wypełniane zadania stają się zbyt trudne, a nawet niedostępne dla jednostki. Depresja ogranicza też bycie responsywnym, uważnym rodzicem, wtórnie pogłębiając poczucie bezradności i beznadziejności u osoby jej doświadczającej, ale także wywołując frustrację u bliskich jej osób. Nieleczona choroba stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Nie można więc oczekiwać, że osoba jej doświadczająca bez odpowiedniego leczenia powróci do poprzedniego poziomu funkcjonowania indywidualnego i społecznego, w tym zawodowego” – mówi dr n. o zdrowiu Anna Kaźmierczak-Mytkowska dyrektor ds. rozwoju placówek medycznych Centrum CBT.

Uczniowie naszej szkoły w środę 29 marca obejrzeli prezentację wykonaną przez ucznia klasy 5B Bartka Walasa oraz wysłuchali praktycznych rad w jaki sposób uniknąć depresji i jak można pomóc osobom, które w tę chorobę popadły. „Mając na uwadze wszechogarniający stres, który w konsekwencji może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, staramy się stawiać na pierwszym miejscu działania prewencyjne” – podsumowały opiekunki Wolontariatu.