• Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica
  • Szkoła Podstawowa

    Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada. Źródło: Pisma filozoficzne i społeczne, Warszawa 1954, PWN, s. 281
  • Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica

Komunikat

Rekrutacja

Konkurs

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi.

„Sen o Polsce niepodległej
Jak sakrament w sercach tlał,
Na fundament krwawe cegły
Niósł jej Naród z polskich ciał!
A gdy krzyk dziś w niebo bije,
Od Bałtyku do Tatr grzmi,
To dla tego Polska żyje,
Że, Narodzie, żyjesz ty!”

W dniu 10 listopada 2023 r. odbył się uroczysty apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy V i VI B w montażu słowno – muzycznym, pt.: „Pociąg do wolności” - przygotowanym przez nauczycieli:
p. Jagodę Płusę, p. Małgorzatę Paź, p. Małgorzatę Lisowską oraz p. Renatę Wolską - przypomnieli zgromadzonej na sali społeczności szkolnej, że aby: „Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

          

     Szósta edycja akcji „Szkoła do hymnu”.

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 społeczność  szkolna  wspólnie zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”, dając tym samym wyraz szacunku do Ojczyzny, polskiej historii i narodowych tradycji. Akcja „Szkoła do hymnu” odbywała się w tym roku po raz szósty.

Tegoroczna edycja inicjatywy zgromadziła prawie 4 mln uczniów (3 882 403) oraz blisko 600 tys. nauczycieli (581 574) z całego kraju. Do akcji włączyły się również szkoły polonijne z całego świata. W tym roku do udziału w akcji zgłosiło się blisko 500 placówek (488) z 50 krajów. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Ukrainy, Niemiec i Irlandii. 

Renata Wolska