20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. „Konwencja o prawach dziecka” ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je
w prawidłowym rozwoju. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia
i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Nasza szkoła podjęła także wiele działań, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień. Wszyscy mogli przyjść do szkoły ubrani na niebiesko. W każdej klasie odbyły się zajęcia z wychowawcą, na temat respektowania praw dziecka – obejrzano prezentację, którą przygotowały nasze wolontariuszki z klasy 6A – Nikola, Julka i Olivia. Rozwiązywano quizy. Uczniowie przygotowywali gazetki tematyczne w klasach. Młodsi uczniowie ilustrowali prawa dziecka. Na lekcjach WOS przygotowano tematyczne plakaty.