W dniach 6 – 7 listopada 2012 roku w miejskim Centrum Kultury odbył się V Skarżyskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej im. Generała Antoniego Hedy „Szarego” „Z Pieśnią Do Niepodległej”.

Przegląd miał na celu m.in. popularyzować pieśni patriotyczne wśród młodego pokolenia i postawy patriotyczne. Jak również być świadectwem pamięci o generale Antonim Hedzie „Szarym”. Przegląd był podzielony na dwa dni, pierwszego dnia odbyły się eliminacje a w środę koncert finałowy. Przesłuchania odbyły się w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe - klasy I-III i IV-VI, gimnazja, a także w kategorii OPEN - szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Podczas przesłuchań Jury oceniało młodych artystów pod kątem walorów głosowych, emisji głosu, interpretacji, aranżacji utworu i oczywiście doboru repertuaru.

W eliminacja wzięło 143 uczestników.

Zespół Szkół Publicznych ze Skarżyska Kościelnego reprezentowali uczniowie:

w kategorii klas I – III SP:

Oliwia Kocia i Martynka Szumiał – opiekun Beata Pastuszka

w kategorii klas IV – VI SP:

Magdalena Kobierska oraz Zespół Wokalny – opiekun Renata Wolska

w kategorii gimnazjum:

Agata Kołodziej i Zespół Wokalny – opiekun Renata Wolska

Poziom przeglądu był bardzo wysoki i dość wyrównany, dlatego też jury miało bardzo trudny wybór. Jury w składzie: Iwona Wojciechowska, Sylwia Nadgrodkiewicz, Patrycja Zarychta, Zenon Juchniewicz oceniło występy pod kątem walorów głosowych, emisji głosu, interpretacji, aranżacji utworu i oczywiście doboru repertuaru. Z grona uczestników konkursu wybrano najlepszych - i to właśnie oni wystąpili przed publicznością w MCK w koncercie finałowym w dniu 07 listopada 2012 roku.

W gronie finalistów znaleźli się również reprezentanci z zespołu Szkół Publicznych w Skarżysku Kościelnym:

Martynka Szumiał – klasa 1 z piosenką „Nasza najpiękniejsza”, Magdalena Kobierska – klasa 4a z piosenką „Niepodległość” oraz Zespół wokalny w składzie: Magdalena Niziołek, Magdalena Kobierska, Gabrysia Walas, Maria Sieczka, Zuzanna Pakuła, Monika Wiatr, Gabriela Górecka i Aleksandra Pająk z piosenką „Kadrówka”.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez posła na Sejm RP Andrzeja Bętkowskiego oraz Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej.

Organizatorem przeglądu było Miejskie Centrum Kultury im. L. Staffa w Skarżysku-Kamiennej we współpracy z: Wydziałem Kultury, Oświaty i Sportu Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Gimnazjum nr 3 im. Gen. Antoniego Hedy „Szarego” w Skarżysku-Kamiennej i Stowarzyszeniem „Cicha Sława”. Nad imprezą honorowy patronat objęli: Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej Roman Wojcieszek i poseł na Sejm RP Andrzej Bętkowski.