Zastanawiając się nad fenomenem książki Ireny Jurgielewiczowej „Ten Obcy”,

na której wychowały się tysiące młodych czytelników i, pomimo przeróżnych zawirowań historii, należy ona nadal do kanonu literatury młodzieżowej – 14 listopada 2012 roku uczniowie klas 4-6 wybrały się na imprezę teatralną do skarżyskiego MCK. Obejrzeli spektakl Wrocławskiego Teatru Edukacji ARTENES, będący adaptacją sceniczną książki. Zawierał on tak wiele z młodzieńczych marzeń: robinsonowska wyspa z własnoręcznie zbudowanym szałasem, słońce i woda, a wszystko to w scenerii wakacyjnej przygody i przyjaźni, okraszonej nieco bardziej subtelnym uczuciem… Na tym tle pojawiają się również niepokoje życia dorosłego, zaczynające dotykać w sposób coraz bardziej odczuwalny bohaterów opowieści: niejednoznaczne sytuacje rodzinne, problem uzależnienia oraz kwestie etyki i odpowiedzialności, obok których nie da się przejść obojętnie. Książka opisuje bowiem bardzo ważny etap życia, w którym barwną tęczę dziecięcej duszy zaczynają przesłaniać szarawe mgły dorosłej rzeczywistości. Mgły, pośród których młody człowiek musi samodzielnie odnaleźć swoje własne drogowskazy. Niełatwe to zadanie, szczególnie, kiedy poszukiwaniom tym nie zawsze towarzyszy akceptacja otoczenia. Wobec powyższych dylematów stanął również widz oglądający spektakl . Przedstawienie stało się dla młodego widza kolejnym drogowskazem na drodze ku coraz bardziej świadomemu i dojrzałemu życiu.

Małgorzata Paź