Zapewnienie uczniom bezpiecznych warunków do nauki i pracy w czasie ich pobytu w szkole to jedno z najważniejszych zadań szkoły.

Nasza szkoła podejmuje wiele działań edukacyjnych, które służą eliminowaniu zagrożeń i niebezpieczeństw. W czasie lekcji już najmłodsi dowiadują się co zrobić, aby być bezpiecznym na drodze, w szkole i w domu. Nauczyciele dbają, aby uczniowie potrafili unikać zagrożeń, a gdy zaistnieją radzić sobie z nimi.

Jednym z wielu działań realizowanych w naszej szkole mających na celu profilaktykę zagrożeń jest cieszący się zainteresowaniem dzieci konkurs plastyczny „Jestem bezpieczny na drodze”.

W tym roku po raz kolejny wychowawca świetlicy szkolnej, Pani Małgorzata Lisowska zorganizowała ten konkurs dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej.

W konkursie wzięło udział 14 dzieci. Jury nagrodziło 8 dzieci.

Natalia Sołsa kl.I

Kacper Jaros kl.I

Aleksandra Gładyś kl.II

Wiktor Tomkowski kl.I

Patryk Staszałek kl.I

Maciej Kuźdub kl.I

Martyna i Wiktoria Szumiał kl.I

Bartek Kutwin kl.I

Sponsorami nagród i dyplomów dla uczniów był Urząd Gminy w Skarżysku Kościelnym i nasza szkoła.

Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce podczas spotkania z zaproszonym przez wychowawcę świetlicy szkolnej, Panią Małgorzatę Lisowską przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku Kamiennej 27 listopada 2012r.

W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klas I – III z wychowawcami. Tematem spotkania uczniów z policjantem było „Bezpieczeństwo na drodze oraz wokół nas”.

Pan policjant w interesujący i bardzo przystępny sposób przekazał swoją wiedzę z zakresu prawa o ruchu drogowym. Mówił o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się na pasach oraz zachowaniu ostrożności w czasie jazdy rowerem. Zwracał uwagę dzieciom na potrzebę noszenia w sezonie jesienno- zimowym elementów odblaskowych przy tornistrach lub odzieży. Podkreślał, że odblaski wpływają na lepszą widzialność pieszych po zmroku, a co za tym idzie zwiększają ich bezpieczeństwo. Pan policjant poruszył także zagadnienie bezpiecznej jazdy samochodem używając pasów bezpieczeństwa oraz korzystania z siedzisk dla dzieci. Gość przypomniał dzieciom numery ratunkowe – 997, 998, 999 i 112.

Dzieci dowiedziały się nie tylko jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu ulicznym, ale także jak zachować się w różnych nietypowych sytuacjach życiowych. Pan policjant opowiedział o zachowaniu ostrożności podczas spotkania z obcym psem. Zwrócił również uwagę na zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zasygnalizował właściwe zachowanie w sytuacji, gdy zaczepia nas ktoś nieznajomy.

Spotkanie było ciekawe i pouczające. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali mnóstwo pytań dotyczących konieczności przestrzegania przepisów i pracy policjanta. W skupieniu wsłuchiwali się w rady i wskazówki pana policjanta. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi fotografiami i głośnymi oklaskami.

Małgorzata Lisowska