KOT to oryginalna prezentacja recytatorska, w której uczestnicy występują bez podziału na kategorie wiekowe.

Można zachować pełną swobodę w budowaniu programu. Repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów), dowolna jest też forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego
ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem, kostiumem). Ocenie podlega: dobór repertuaru, kompozycja sceniczna występu, celowość użycia środków pozasłownych, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Podczas Festiwalu odbywają się dwa turnieje. Pierwszy z nich to prezentacje „wywiedzionego ze słowa" zgłoszone do konkursu. Drugi zaś to prezentacje „wywiedzionego ze słoja" przygotowane podczas trwania Festiwalu (ich tematy przygotowane przez Jury losowane są podczas Inauguracji Festiwalu, a następnie uczestnicy oraz chętni z publiczności mają 24 godziny na przygotowanie prezentacji scenicznej ocenianej przez publiczność). W tegorocznym konkursie Jury pierwszą nagrodę przyznało Pawłowi Rokicie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!