W piątek, 4 października 2013 r. odbył się pieszy rajd historyczny ze Skarżyska Kościelnego do mogiły powstańców styczniowych w Kierzu Niedźwiedzim.

Uczestnikami rajdu byli uczniowie klas szóstych z Zespołu Szkół Publicznych w Skarżysku Kościelnym i Szkoły Podstawowej w Grzybowej Górze. Piesza wędrówka zakończyła się ogniskiem i poczęstunkiem, którego organizacją zajęli się nauczyciele oraz rodzice ze Szkoły Podstawowej w Kierzu Niedźwiedzim.

O godz. 8.00 spod Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym wyruszyła do mogiły powstańców w Kierzu Niedźwiedzim grupa szóstoklasistów pod opieką pań Katarzyny Malik, Magdaleny Mamcarz, Beaty Zielenkiewicz i pana Rafała Lipki.

Celem wycieczki było poznanie przez dzieci wybranych lokalnych miejsc pamięci i zainteresowanie ich okresem powstania styczniowego. Po 1,5 godzinnej pieszej wycieczce uczniowie wraz z opiekunami dotarli do leśnej mogiły, gdzie pan Rafał Lipka w interesujący sposób zapoznał zgromadzonych z faktami historycznymi z okresu powstania styczniowego.

Punktem kulminacyjnym rajdu historycznego było zapalenie zniczy na mogilne powstańczej. Na zakończenie wycieczki uczestnicy rajdu zostali zaproszeni na ognisko integracyjne wraz z poczęstunkiem do Szkoły Podstawowej w Kierzu Niedźwiedzim. Panie Justyna Kuźdub i Jolanta Woźniak zadbały o zorganizowanie ogniska wraz ze słodkim poczęstunkiem.

Przy wspólnych zabawach i posiłku dzieci z różnych szkół w gminie, miały okazję poznać się i zintegrować oraz aktywnie spędzić czas. Pyszne ciasto, kiełbaski, pieczone ziemniaki i gorąca herbata rozgrzewały uczniów w ten jesienny chłodny dzień.

Po uśmiechniętych twarzach dzieci widać było, że wycieczka okazała się dobrym pomysłem - nie tylko na kształtowanie postaw obywatelsko-patriotycznych, ale również na podniesienie sprawności fizycznej. Rajd ten nie były by oczywiście możliwy, gdyby nie aktywny udział i zaangażowanie rodziców dzieci, nauczycieli oraz dyrekcji poszczególnych szkół. Wszystkim za okazaną pomoc serdecznie dziękują dzieci oraz opiekunowie. Zobacz GALERIĘ

Katarzyna Malik