Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach od szeregu lat uczestniczy w organizacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

„Młodzież zapobiega pożarom”, propagując wśród dzieci i młodzieży treści pożarnicze, a także treści związane z bezpiecznym zachowaniem. Tegoroczny Turniej, to już jego 37 edycja. Turniej organizowany jest na kilku poziomach (szkół, gmin, powiatów, województw i kraju), w trzech grupach wiekowych - dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Celem turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Na terenach wiejskich udział w OTWP jest wstępem do działalności w młodzieżowych drużynach pożarniczych. Organizatorem tegorocznego finału wojewódzkiego, który odbył się w dniu 23 maja była Komenda Miejska PSP w Kielcach wspólnie z Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Patronat nad finałem eliminacji powiatowych objął Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka. Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Starosta Kielecki ufundowali cenne nagrody rzeczowe, które po wyłonieniu zwycięzców wręczali: Członek Zarządu Powiatu - Michał Godowski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - dh Ireneusz Żak, Komendant Miejski PSP st. bryg. Krzysztof Janicki oraz Zastępca Komendanta Miejskiego PSP bryg. Robert Sabat. W finale uczestniczyło łącznie 44 osoby reprezentujące wszystkie powiaty województwa kieleckiego oraz miasto Kielce. O bardzo dobrym przygotowaniu uczestników eliminacji do turnieju świadczy fakt, że w grupie szkół podstawowych i gimnazjów konieczna była dogrywka, która to pozwoliła na wyłonienie zwycięzców, którzy będą reprezentowali województwo świętokrzyskie na eliminacjach ogólnopolskich.

Powiat skarżyski reprezentował Adam Niziołek z Publicznego Gimnazjum w Skarżysku Kościelnym zajmując IV miejsce.