W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas IV – VII Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym wzięli udział w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Narodowe w Kielcach.

Wyjazd na lekcje muzealne miał miejsce w dniach
10.10.2018 – uczniowie klasy V a, V b oraz VII
16.10.2018- uczniowie klasy IV a, IV b oraz klasy VI a, VI b
Zajęcia odbyły się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach i składały się z dwóch części.
Podczas pierwszej części uczniowie zwiedzili Pałac Biskupów – najważniejszy zabytek architektury
w Kielcach. Dowiedzieli się, dlaczego powstał, jakie pełnił funkcje na przestrzeni dziejów, kto w nim mieszkał i bywał. Celem zajęć było również przybliżenie życiorysu jednej z najważniejszych postaci związanych z walką o niepodległość Polski — Komendanta Józefa Piłsudskiego. Prowadząca omówiła życiorys Józefa Piłsudskiego, z akcentem na historię wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Kielc
w sierpniu 1914 r. i powstania I Pułku Legionów w Kielcach (obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego). Następnie uczniowie zwiedzili ekspozycję stałą w Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego
i poznali inicjatywy podejmowane przez mieszkańców Kielc w celu upamiętnienia jego postaci (Sanktuarium, Dom PW i WF).

W tematykę historii ojczyzny oraz symboli narodowych wprowadziła uczniów prezentacja multimedialna, na której dowiedzieli się, skąd się wzięły i co oznaczają symbole narodowe. Prowadząca przybliżyła uczniom znaczenie pojęć takich jak ojczyzna, braterstwo, naród, patriotyzm, flaga, godło, hymn, stolica. Druga część zajęć miała charakter warsztatów, podczas których uczniowie samodzielnie wykonali patriotyczne kotyliony.  Ta część zajęć rozbudziła w uczniach kreatywność i zdolności manualne. Wykonane samodzielnie kotyliony będą ozdabiać galowe stroje naszych uczniów podczas uroczystych akademii upamiętniających nasze święta narodowe.

Jadwiga Płusa