W dniach 26-27 czerwca 2005r. odbyła się wycieczka rowerowa pod opieką p. Tatiany Rojek- Figarskiej dla uczniów Gimnazjum pod hasłem "Trzeźwy umysł".

21 uczestników - w większości drugoklasistów przejechało 60-ciokilometrową trasę Skarżysko Kościelne - Zagórz - Odrowąż - Stąporków - Sielpia zwiedzając po drodze zabytki (np. kościół w Odrowążu, stare maszyny z Zagłębia Staszicowskiego), poznając przyrodę i geografię swojego regionu (mn. lasy - pozostałość puszczy jodłowej i ciekawe obiekty geologiczne - piekło).

W ośrodku wypoczynkowym ZHP w Sielpi zorganizowane zostało ognisko integracyjne i warsztaty dyskusyjne na temat ciekawych form spędzania czasu wolnego, a całość uwieńczyła wspólna dyskoteka. Następnego dnia powrót przebiegał tą samą trasą, a dzięki lepszemu doświadczeniu i kondycji uczestników zajął znacznie mniej czasu.

Biorąc udział w wycieczce, młodzież nie tylko wypróbowała swe siły w popularnej formie aktywności jaką jest jazda na rowerze, ale również uczyła się współpracy w grupie, odpowiedzialności za siebie i innych, dbałości o sprzęt i orientacji w terenie.

Wycieczka ta miała udowodnić, że alternatywne formy spędzania czasu wolnego mogą być znacznie atrakcyjniejsze od spędzania czasu przed telewizorem, a dorosłość można udowodnić w inny sposób niż przez naśladowania ludzkich nałogów.

Obserwując zachowanie uczestników i słuchając ich wypowiedzi w dyskusjach, można uznać, że cel ten został osiągnięty, a tego typu formy pracy wychowawczej są godne dalszej kontynuacji.

- Wycieczka do sklepu

Dnia 17.05.2005 r. uczniowie klasy III d wraz z wychowawczynią p. Moniką Chrobot i pedagogiem szkolnym p. Kamilą Drożdżał udali się do miejscowego sklepu spożywczego z PETYCJĄ, w której proszą o niesprzedawanie alkoholu osobom nieletnim. W ten sposób młodzież włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Akcja spotkała się z dużym zrozumieniem ze strony właściciela i pracowników sklepu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że alkohol osobom nieletnim nie będzie sprzedawany. I o to chodziło!

- Dzień sportu

Obchodom Dnia Sportu przyświecała idea „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Staraliśmy się pokazać uczniom jak można dobrze bawić się, spędzać wolny czas bez używek. Wszystkie dzieci, które zdecydowały się wziąć udział w zabawie wpisały się na specjalnych plakatach kampanii. Plakaty te wiszą teraz w salach lekcyjnych i przypominają o podjętych zobowiązaniach. Można było także sprawdzić swoją wiedzę na temat uzależnień i odpowiedzieć na pytanie przy stanowisku nr 3. Uczniom dopisywał dobry humor. Wszyscy z dużym zainteresowaniem włączyli się do akcji. Zobacz GALERIĘ

Kamila Drożdżał