Pierwsza szkoła we wsi Skarżysko Kościelne została zorganizowana w roku 1860.

Mieściła się ona w budynku drewnianym krytym strzechą na placu szkolnym tuż przy drodze wiodącej ze Skarżyska Ko-ścielnego do Skarżyska Książęcego i Lipowego Pola Budynek szkolny posiadał cztery pomieszczenia, z których jedno zajmował nauczyciel, drugie przeznaczone było na komorę, a w dwóch pozostałych prowadzone były zajęcia lekcyjne. Do tej szkoły uczęszczały dzieci z terenu wsi : Skarżysko Kościelne, Skarżysko Książęce, Lipowe Pole, Usłów, Świerczek, Łyżwy, Nowy Młyn, Grzybowa Góra i Jagodne. Dzieci uczyły się tylko w okresie zimy ( od listopada do grudnia).

W latach późniejszych (1900 – 1910) powstały szkoły w Jagodnem, Skarżysku Książęcym i Lipowym Polu. W okresie międzywojennym Szkoła Powszechna w Skarżysku Kościelnym była szkołą zbiorczą, do której z Lipowego Pola i Jagodnego uczęszczały dzieci z klas V, VI i VII. Po reformie szkolnej Mini-stra Oświaty Jędrzejewicza w Skarżysku Kościelnym utworzono szkołę powszechną III-go stopnia, siedmioklasową . W miejscowościach przyległych tj. Jagodnem i Lipowym Polu znajdowały się szkoły powszechne I-go stopnia, czteroklasowe o siedmioletnim obowiązku nauczania. Dlatego też mieszkańcy wsi Jagodne i Lipowe Pole starali się , aby ich dzieci począwszy od klasy III uczęszczały do szkoły w Skarżysku Kościelnym, gdyż zapewniało to ukończenie pełnej siedmioklasowej szkoły powszechnej. Do roku 1945 do tutejszego obwodu szkolnego należały takie miejscowości, jak: Skarżysko Kościelne, Świerczek, Usłów, Łyżwy oraz część Grzybowej Góry.


Na przestrzeni lat różnie kształtowały się warunki lokalowe szkoły w Skarżysku Kościelnym. W latach międzywojennych istniejący budynek okazał się za mały, zaistniała więc potrzeba wynajmowania izb lekcyjnych na wsi.

W roku 1932 wybudowano część nowego budynku szkolnego o czterech izbach lek-cyjnych, a w 1936 dobudowano dalszą część – cztery izby lekcyjne i kancelarię. Do roku 1949 dzieci uczyły się w ośmioizbowym budynku i w jednej sali starej szkoły. Później ze względu na bezpieczeństwo stary budynek został rozebrany. W istniejącym budynku ośmioizbowym warunki pracy były bardzo trud-ne. Ciasnota, zimno, brak pomieszczeń na sprzęt i pomoce naukowe utrudniały właściwą pracę dydak-tyczno – wychowawczą . Lekcje kończyły się o godzinie 17:00.
W roku 1954 z inicjatywy Komitetu Rodzicielskiego powstała idea budowy nowego budynku szkolnego. Przystąpiono do akcji zbiórkowej, którą prowadził Komitet Budowy Szkoły. Rodzice opodatkowali się po 720 zł z rodziny. W ciągu czterech lat zebrano 500 000 zł . Inicjatywę budowy poparły również władze państwowe, które włączyły ją do akcji budowy „Pomników Szkół Tysiąclecia Państwa Polskiego”.


Dnia 22 lipca 1959 roku nastąpiło w murowanie aktu erekcyjnego pod budowę Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Skarżysku Kościelnym. Niedługo potem dzieci mogły uczyć się w nowym budyn-ku . Uroczyste przekazanie szkoły młodzieży i społeczeństwu tej miejscowości miało miejsce 12 listopa-da 1961 roku.
W celu upamiętnienia ofiarności społeczeństwa, wmurowano w holu szkoły pamiątkową tablicę. Na niej wpisane zostały następujące słowa : „Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica – Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego – została ufundowana przez społeczeństwo powiatu iłżeckiego”. Nowa szkoła była należycie przygotowana do pełnienia swej funkcji. W budynku znalazły się następujące pomieszczenia: 4 izby lekcyjne, 9 pracowni przedmiotowych, 1 sala gimnastyczna, pomieszczenie dla przedszkola, świetlica, kuchnia z zapleczem gospodarczym, gabinet dyrektora, biblioteka z czytelnią, gabinet lekarski oraz mieszkanie dla dyrektora. Budynek wyposażony został w sieć elektryczną, wodę i kanalizację. Szkoła w Skarżysku Kościelnym przeżywała wiele wspaniałych chwil, które na trwałe zapisały się w pamięci grona pedagogicznego, młodzieży i miejscowej ludności. Jedną z nich było ufundowanie sztan-daru przez Komitet Rodzicielski 10 listopada 1974 roku. W latach 1975 – 1980 Szkoła Podstawowa w Skarżysku Kościelnym przekształciła się w Zbiorczą Szkołę Gminną. Uczęszczali do niej uczniowie z obwodów : Skarżysko Kościelne, Grzybowa Góra ( klasy IV – VIII ), Jagodne ( klasy IV – VIII ), Lipowe Pole ( klasy VII – VIII ). Istniała też klasa uzawodowiona. Przez kolejne dziesięciolecia szkoła tętniła życiem. Uczniowie organizowali ciekawe akademie, działali w kołach zainteresowań, zdobywali laury w konkursach i olimpiadach na wszystkich szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Kolejni dyrektorzy dbali o bazę lokalową i wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne. Wszyscy starali się, by szkoła była dla uczniów „ drugim domem”. W 1999 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło reformę oświaty. Powstały 6-letnie szkoły podstawowe i 3-letnie gimnazja. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica przekształciła się w Zespół Szkół Publicznych. Po kolejnej reformie edukacji, w roku 2019 szkołę opuścili ostatni gimnazjaliści, a szkoła powróciła do pierwotnej nazwy.