• Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica
  • Szkoła Podstawowa

    Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada. Źródło: Pisma filozoficzne i społeczne, Warszawa 1954, PWN, s. 281
  • Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica

Komunikat

Rekrutacja

Konkurs

Żyjemy w czasach, w których kwestie ekologii wyrastają̨ na jedne z najbardziej istotnych. O tym, jak będzie wyglądało życie kolejnych pokoleń, zdecydujemy po części my – tu i teraz. Spoczywa na nas – ludziach dorosłych – szczególna odpowiedzialność. Z jednej strony, powinniśmy wprowadzić zmiany we własnym życiu, rezygnując z pewnych przyzwyczajeń, które mają negatywny wpływ na środowisko. Wydaje się̨ to proste, ale praktyka pokazuje, że nawet najmniejsze zmiany są̨ niejednokrotnie trudne do wprowadzenia, dlatego #WoSkoKo❤️ wraz z UNICEF przypominają teraz o tym, zachęcając do podjęcia tego wysiłku.

Wolontariuszki z klas 8 przygotowały prezentacje i zabawy dla dzieci, aby zachęcić je do życia zgodnego z ekologią. Tematy dotyczyły segregacji śmieci, gatunków zwierząt i roślin, które wymierają ze względu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego, dbania o wodę oraz dbania o środowisko naturalne w ogóle.

360 kg śmieci wytworzył w 2021 r. statystyczny Polak. Krajami, w których osiągnięto najwyższe wskaźniki recyklingu są Włochy (83%) i Belgia (74%). W Polsce zaledwie 27% odpadów zostaje przerobionych do ponownego użycia. Segregując śmieci chronimy przyrodę.

Kompostowanie oraz recykling mogą obniżyć ilość śmieci aż do 90%. Kompostowanie to proces przekształcenia roślinnych odpadków w nawóz. Recykling to przetwarzanie materiałów odpadowych (szkła, papieru, metalu, tworzyw sztucznych) w celu wytworzenia nowego produktu.

Coraz mocniej odczuwamy skutki zmian klimatu. Na przestrzeni ostatniego stulecia średni przyrost temperatury wyniósł 0,74 °C. Obecnie na Ziemi jest tak ciepło, jak nie było nigdy przez ostatnie 1000 lat. Energia przyczynia się do rozwoju cywilizacyjnego, z drugiej strony wzrost liczby mieszkańców na Ziemi powoduje wzrost zapotrzebowania na energię. Jednym ze sposobów wytwarzania energii jest spalanie paliwa w elektrowni. W procesie tym powstają̨ gazy (tzw. gazy cieplarniane), które przyciągają̨ do naszej atmosfery energię słoneczną, pomagają̨ ogrzać naszą planetę. Większość gazów cieplarnianych, takich jak para wodna czy dwutlenek węgla, który wydychamy, są̨ naturalnymi składnikami atmosfery. Jednak w wyniku działalności człowieka pewne gazy są̨ wytwarzane w zbyt dużej ilości.

Mamy nadzieję, że razem przyczynimy się do budowania świadomości dorastającego pokolenia i stworzymy „klimat dla młodych”. Działajmy!