1 września 1939 (piątek) miał miejsce atak Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej.
O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska, bronionej przez załogę około 200 żołnierzy pod dowództwem mojr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego.

Przez 7 dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Jednym z żołnierzy wałczących na Westerplatte był mieszkaniec gminy Skarżysko Kościelne kpt. Władysław Stopiński. W czasie obrony walczył na placówce „Prom”,
a po jej zniszczeniu w rezerwie koszar jako karabinowy. Po kapitulacji Westerplatte dostał się do niemieckiej niewoli, gdzie przebywał do 1945 roku. Jego powojenne losy związane są z naszą gminą. Mieszkał w miejscowości Lipowe Pole Skarbowe gmina Skarżysko Kościelne, w powiecie skarżyskim. Zmarł 19 grudnia 2010 roku. Miał 95 lat. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Skarżysku Kościelnym.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym uczcili jego pamięć, zapalając znicze na jego grobie w 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pamięć o tamtych wydarzeniach przywołano podczas inauguracji nowego roku szkolnego 2023/2024. Podczas apelu upamiętniono bohaterskich obrońców ojczyzny z tragicznego września 1939 roku oraz ofiary i żołnierzy walczących na wszystkich wojennych frontach najkrwawszego konfliktu zbrojnego w naszej historii.