28 i 29 września 2023r. świętowaliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia (29 września 1882r.) urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.

Akcja ta ma na celu promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogacanie słownictwa, ćwiczenie pamięci, poprawa koncentracji, rozwijanie wyobraźni, nauka samodzielnego myślenia. Niektórzy uważają, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy.

Od samego rana we czwartek słychać było w naszej szkole jak uczniowie z klas VI – VIII wraz z nauczycielami czytają przyniesione przez siebie książki. Głośne czytanie słychać było w salach lekcyjnych, na korytarzach i schodach. W piątek w akcji brały udział klasy I-V. Czytano bajki, baśnie, opowiadania i wierszyki łamiące języki, które sprawiły najwięcej frajdy słuchającym.
Dzień ten był też okazją do przypomnienia postaci Janiny Porazińskiej, jednej  z czterech „dam literatury dla dzieci”  oraz obejrzenia wystawki jej książek, które znajdują się w zbiorach biblioteki.
Gorąco zachęcamy wszystkich rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.