Wspólna akcja Wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego i świetlicy. Dzień Motyla ma swój czas w kalendarzu i przypada on 14 marca, czyli jeszcze w okresie przedwiosennym. Honorując w ten sposób te przepiękne i barwne owady, mamy – zdaniem przyrodników – dobrą okazję, aby zwrócić uwagę na konieczność dbania o jakość powietrza, która znacznie wpływa na przeżywalność owych stworzeń.

Zachwyt budzą one już od czasów starożytnych, a piękne wspomnienie o nich znajduje się m.in. u chińskiego poety oraz filozofa taoizmu o imieniu Czuang-tsu. Napisał on w swojej księdze:

,,Dawno, dawno temu ja, Czuang-tsu, śniłem, że jestem motylem, fruwającym tu i tam, prawdziwym motylem, cieszącym się pełnią swoich możliwości
i szczęściem, nie wiedząc, że jestem Czuang-tsu. Nagle obudziłem się i doszedłem do siebie, znów stając się prawdziwym Czuang-tsu. Teraz nie wiem, czy wtedy śniło mi się, że jestem motylem, czy teraz jestem motylem śniącym, że jest człowiekiem. Między mną a motylem musi być różnica. To jest przykład transformacji”.