– rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem programów i oprzyrządowania komputerowego – dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych”. Do konkursu przystąpiło 14 szkół z województwa świętokrzyskiego a w tym 28 zespołów projektowych. Konkurs rozgrywał się w dwóch kategoriach: klas czwartych i klas piątych.

Szkołę Podstawową w Skarżysku Kościelnym w festiwalu projektów na poziomie klas czwartych reprezentowali uczniowie Jakub Zając, Michał Wierzbowicz, Kacper Kocia, Kacper Gładyś i Kacper Ludew prezentując projekt „Składniki pogody” a na poziomie klas piątych: Aleksandra Pająk, Zuzanna Pakuła, Maria Sieczka, Julia Walachnia i Eryk Ngo Ngoc prezentując projekt „Świętokrzyskie czaruje”.

Uczniowie z klasy IV prezentujący projekt „Składniki pogody” jak sama nazwa mówi, przeanalizowali składniki pogody, zaprezentowali wykonane przez siebie pomocy dydaktyczne takie jak: wiatromierze, deszczomierz oraz mini elektrownię. Przedstawili także wyniki swojej pracy badawczej „Jak zostałem meteorologiem”. Przez 14 kolejnych dni uczniowie dokonywali pomiary temperatury, ciśnienia, wilgotności, natężenia światła przy użyciu interfejsu Cobra 4 „Pogoda” oraz tradycyjnymi urządzeniami takimi jak ciśnieniomierz, barometr i termometr. Z otrzymanych wyników sporządzili wykresy porównawcze i dokonali szczegółowej analizy. Swym występem wywalczyli III miejsce na etapie wojewódzkim i jako laureaci będą reprezentowali uczniów klas czwartych z województwa świętokrzyskiego na etapie ogólnopolskim.

Uczniowie z klasy V zaprezentowali projekt „Świętokrzyskie czaruje”. Podczas swego występu pokazali wiele ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – interfejsu Cobra 4. Dzięki któremu udowodnili, że zarówno cytryna, ziemniak jak i ogórek kiszony wytwarzają prąd i mogą zastąpić baterię. Pokazali również czary m.in. znikający liścik i skaczące jajko. Swym występem oczarowali komisję konkursową i w rezultacie zajęli II miejsce na etapie wojewódzkim i jako laureaci będą reprezentowali uczniów klas piątych z województwa świętokrzyskiego na etapie ogólnopolskim.

Równolegle z festiwalem projektów została przeprowadzona Olimpiada wiedzy i umiejętności dla uczniów klas IV i V. Do Olimpiady przystąpiło 56 uczniów z klas IV i 48 uczniów z klas V. Ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym do olimpiady przystąpiło 6 uczniów: Wiktoria Piętak, Piotr Tarabasz, Mikołaj Sieczka, Krzysztof Stefański, Małgorzata Jakubczyk i Monika Wiatr. Przez 60 minut uczniowie rozwiązywali test matematyczno –przyrodniczo – techniczny. Do grona laureatów II Olimpiady Wojewódzkiej zakwalifikowali się” Mikołaj Sieczka – klasa IV, Małgorzata Jakubczyk i Monika Wiatr – klasa V. To oni wraz z 7 innymi uczestnikami olimpiady będą reprezentowali województwo świętokrzyskie na etapie wojewódzkim.

Opiekę nad zwycięskimi osobami sprawowały: Grażyna Wiatr, Agnieszka Witt – Niewczas i Agnieszka Pakuła.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy sukcesów na etapie ogólnopolskim.