14.03.2013 roku w Zespole Szkół Publicznych w Skarżysku Kościelnym odbył się III Szkolny Festiwal Projektów uczniów klas V – VI, organizowany w ramach projektu „Zrozumieć świat"

- rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem programów i oprzyrządowania komputerowego – dla uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych” . Projekt ten finansowany jest z budżetu państwa i ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu jest rozwinięcie u uczniów klas 4-6 kompetencji kluczowych w zakresach: matematyczno-przyrodniczym i informatycznym poprzez nauczenie ich stosowania nowoczesnych metod badania otoczenia oraz profesjonalną analizę zjawisk przyrodniczych z wykorzystaniem programów i oprzyrządowania komputerowego. Corocznym podsumowaniem zajęć jest prezentacja poszczególnych grup przed komisją i wyłonienie zwycięzców, którzy będą reprezentowali szkołę na szczeblu wojewódzkim.

W tym roku uczniowie byli podzieleni na grupy trzyosobowe. Ich zadaniem było przygotowanie prezentacji wybranego przez siebie projektu. Technika występu była dowolna i zależała od inwencji twórczej występujących. Prezentujące się grupy przygotowywały: Agnieszka Pakuła, Grażyna Wiatr, Edyta Bartosiewicz.

Przed komisją w składzie: Lidia Mirkowska, Małgorzata Lisowska i Grzegorz Niewczas, zaprezentowało się 20 grup trzyosobowych. Każda z grup była oceniana zarówno pod względem merytorycznym jak i estetycznym. Uczniowie prezentowali projekty oparte na przeprowadzonych zajęciach, były to m.in.: „Tam, gdzie szumi las…”, „Las i jego mieszkańcy”, „Ochrona środowiska”, „Śmieci mniej, Ziemi lżej”, „Na tropie elektrośmieci”, „Dobre rady na odpady”, „Oddziaływania w przyrodzie”, „Pole oddziaływań”, „Świat zmysłów”, „Wszechświat i jego oddziaływania”, „Wszechświat i jego tajemnice”, „Kosmos i jego tajemnice”, „Zjawiska atmosferyczne”. Każda z grup przygotowała prezentację multimedialną, liczne ulotki, foldery, plakaty i ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem interfejsu. Przedstawione przez dzieci prezentacje były na bardzo wysokim poziomie. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie przy wyborze najlepszego pokazu. Po burzliwych naradach, komisja wyłoniła zwycięzców. Na poziomie klas piątych najlepszy okazał się projekt „Tam, gdzie szumi las…”, natomiast wśród klas szóstych zwyciężył projekt „Oddziaływania w przyrodzie”. Na szczeblu wojewódzkim Szkołę Podstawową w Skarżysku Kościelnym będą reprezentowali uczniowie: Gabriela Górecka, Piotr Derlatka i Patryk Walkiewicz z klasy szóstej oraz Kinga Nowak, Ewa Kosela i Wiktoria Piętak z klasy piątej.

Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów.