W dniu 26 września 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Skarżysku Kościelnym odbył się Niepodległościowy Turniej Szachowy pod patronatem honorowym Wójta Gminy Skarżysko Kościelne – Zdzisława Woźniaka. Do turnieju przystąpiło 18 uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Skarżysko Kościelne.

Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Skarżysko Kościelne – Zdzisław Woźniak oraz pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Skarżysku Kościelnym – Dorota Gibas życząc uczestnikom tylko wygranych meczy oraz zdrowej sportowej rywalizacji. Pani Dyrektor Dorota Gibas zwróciła szczególną uwagę na fakt, iż gra w szachy to jedna z podstawowych umiejętności, która poprawia i rozwija kompetencje matematyczne u uczniów.

Na otwarcie turnieju Pan Wójt i Pani Dyrektor rozegrali mecz towarzyski z uczniem Publicznej Szkoły Podstawowej w Kierzu Niedźwiedzim – Adamem Maciejczakiek. Partia ta miała charakter pokazowy dlatego zawodnicy rozegrali partię na tzw. „szachach ogrodowych”, tzn na planszy o powierzchni 9m2 .

Nad całością i poprawnością gry czuwali sędziowie ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym.

Po rozegranych meczach komisja w składzie: Agnieszka Pakuła i Bogusław Kabała dokonała podsumowania  zdobytych przez uczestników punktów i ogłosiła wyniki:

Kategorie klas II – IV

1. Natalia Blajerska (SP Lipowe Pole)
  2. Oskar Zyzik (SP Skarżysko Kościelne)
  3. Adam Maciejczak (PSP Kierz Niedźwiedzi)
  4. Izabela Stachera (SP Lipowe Pole)
  5. Jan Śliwa (SP Majków)
  6. Dawid Mamcarz (SP Skarżysko Kościelne)
  7. Julia Błach (SP Lipowe Pole)
  8. Katarzyna Kabała (SP Skarżysko Kościelne)

Kategoria klas V – VI

1. Karol Homik (SP Skarżysko Kościelne)
  2. Piotr Wiśnios (PSP Kierz Niedźwiedzi)
  3. Dawid Wątły (SP Skarżysko Kościelne)
  4. Marcel Zawadzki (SP Skarżysko Kościelne)
  5. Zuzanna Materek (SP Grzybowa Góra), Jakub Mendak (SP Grzybowa Góra), Karol Wiśnios (PSP Kierz Niedźwiedzi)
  6. Oliwia Misiowiec (SP Grzybowa Góra)

Kategoria VII – VIII i GIM

1. Mateusz Wątły (SP Skarżysko Kościelne)
  2. Jakub Goliński (SP Skarżysko Kościelne)
  3. Konrad Sieczka (GIM
  4. Skarżysko Kościelne)Antoni Krakowiak (PSP Kierz Niedźwiedzi)

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejny turniej. Zwycięzcą gratulujemy.

Agnieszka Pakuła