Egzamin gimnazjalny 2017. Wyniki w powiecie skarżyskim. Skarżysko-Kościelne najlepsze.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego dla powiatów i gmin....

Read more
Egzamin gimnazjalny 2015 - wyniki w powiecie skarżyskim. Kościelne najlepsze, katastrofa w Łącznej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego dla powiatów i gmin. Wyniki...

Read more
Egzamin gimnazjalny 2014. Skarżysko Kościelne najlepsze w powiecie

W poniedziałek Okręgowa Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminów gimnazjalnych w poszczególnych powiatach i...

Read more

Jasełka środowiskowe

04 stycznia  2019 o godz. 17.00  w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Skarżysku Kościelnym rozpoczęły się Jasełka w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik z małżonką, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Kwiatkowski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Monika Kocia, radny Janusz Sieczka, rodzice i dziadkowie uczniów naszej szkoły oraz społeczność lokalna naszej gminy. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor szkoły Dorota Gibas, która powitała przybyłych gości. Jasełka zostały poprzedzone koncertem w wykonaniu laureatów konkursu „Kolęd i Pastorałek”. Wykonawcy zostali nagrodzeni ogromnymi brawami. Po koncercie Konrad Sieczka wprowadził nas w nastrój świąteczny:

„To już pora na wigilię, to już czas,
A tu jeszcze kogoś nie ma pośród nas,
Gwiazdo betlejemska, prowadź go przez świat,
Żeby razem z nami przy tym stole siadł.
Prowadź go tu do nas z tych dalekich dróg,
Żeby razem z nami kolędować mógł.
Daj mu światło, bo tak łatwo zmylić ślad,
Daj nadzieję, kiedy w oczy wieje wiatr,
Strudzonemu, zmęczonemu pomóż iść,
bo samotny nikt nie może zostać dziś…”

Tymi prostymi ale jakże wzruszającymi słowami uczniowie rozpoczęli Jasełka szkolne wprowadzając zebranych w nastrój spokoju i czasu przedświątecznego  pojednania.  Nie były to jednak tradycyjne Jasełka w których przedstawia się losy św. Rodziny lecz ukazanie obecnego świata, w którym Boże Narodzenie to czas dawania. Bóg dał nam swego Syna, a my dając coś drugiemu człowiekowi  sprawiamy że te cudowne święta nigdy się nie kończą. Wspaniale zrobiona scenografia doskonale  łączy tradycyjną historię świętej Rodziny ze współczesnym światem. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów i nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Uczestnicy tej inscenizacji do domów ponieśli przesłanie, że czas świat Bożego Narodzenia jest czasem ogólnie pojętego dawania. Rozumianego nie tylko jako materialne przekazywanie dóbr drugiej osobie, ale przede wszystkim dawania siebie innym, dodawania otuchy i krzepienia, podnoszenia na duchu.
Po części artystycznej głos zabrali: pani dyrektor Dorota Gibas, Wójt Gminy Skarżysko Kościelne Jacek Bryzik, Przewodniczący Rady Gminy Skarżysko Kościelne Andrzej Kwiatkowski, życząc wszystkim zebranym: „pogody ducha, miłości i radości płynącej z każdego dnia oraz samych dobrych wiadomości w Nowym Roku”.
Jasełka dzięki organizatorkom siostrze Elżbiecie Twaróg oraz katechetce MarcieKwiatkowskiej ukazały że w każdym z nas drzemią pokłady dobra z których zawsze  powinniśmy czerpać, dając innym najlepszą część siebie.  Całość imprezy uświetniła niezrównana oprawa muzyczna chóru pod nadzorem p. Renaty Wolskiej. W to wspólne dzieło znaczący wkład mieli również inni nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania by wspólnie przeżyć ten magiczny czas.

Katarzyna Malik