Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania w 2019 roku

Już po raz ósmy uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Skarżysku Kościelnym uczestniczyli w Narodowym Czytaniu. Zorganizowanym przez polonistki – Małgorzatę Paź, Urszulę Mendak, i bibliotekarkę – Magdalenę Mamcarz.  

W tym roku były to Polskie Nowele – spośród ośmiu, które zaproponował prezydent RP Andrzej Duda my wybraliśmy „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej.

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem
i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu
i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w liście propagującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

„Dobra pani” opublikowana po raz pierwszy w 1888 roku w zbiorze Panna Antonina. Autorka w swoim utworze obnaża powierzchowność i fałsz realizacji pozytywistycznego hasła filantropii i dobroduszności. Tytułowa „dobra pani” to ironiczne określenie Eweliny Krzyckiej, która swoją fałszywą dobroczynnością wyrządza ludziom krzywdę, traktując ich jak zabawki.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję. Zapraszamy tradycyjnie za rok :) 

Małgorzata Paź