logo szachy

Dlaczego szachy?

Edukacja szachowa na tym etapie edukacyjnym ma na celu wsparcie rozwoju kompetencji matematycznych uczniów, przede wszystkim w zakresie logiki, wyobraźni przestrzennej, myślenia analitycznego i rozwiązywania problemów. Zajęcia szachowe dają uczniom możliwość nie tylko zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, logicznych i strategicznych, ale przede wszystkim pozwalają nauczycielom kształtować u dzieci takie cechy osobowości, jak: wiara we własne możliwości, właściwe zachowania w sytuacjach trudnych (radzenie sobie z wygraną i porażką), podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności. Szachy uczą rywalizacji w duchu fair play.

Do udziału w projekcie zapraszamy nauczycieli szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego zainteresowanych prowadzeniem zajęć szachowych z dziećmi klas I–III. Aby uczestniczyć w zajęciach, nie jest wymagana umiejętność gry w szachy. Zajęcia są tak skonstruowane metodycznie, by osoba nieznająca podstaw szachów opanowała zasady gry i zdobyła przygotowanie do poprowadzenia zajęć.

Dla szkół delegujących nauczycieli do programu planowane jest wsparcie w podstawowy sprzęt szachowy.

Udział w projekcie jest bezpłatny.