aktywna tablica

Aktywna tablica – program rządu
Tablice interaktywne, projektory UST, głośniki, interaktywne monitory dotykowe – takie pomoce dydaktyczne będzie można kupić do szkół podstawowych w ramach Rządowego programu na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”.
Na program realizowany w latach 2017-2019 przewidziana jest łączna kwota 279 mln 316 tys. zł. Będzie on finansowany w 80 proc. ze środków budżetu państwa i co najmniej 20 proc. wkładu własnego samorządów.
W ramach trzyletniego Rządowego programu pomoce dydaktyczne trafią do:
5 582 szkół i szkół za granicą w 2017 r.
4 999 szkół i szkół za granicą w 2018 r.
4 999 szkół i szkół za granicą w 2019 r.
W bieżącym roku dyrektorzy szkół będą mogli składać wnioski o udział w programie do organów prowadzących do 15 kwietnia 2018 r. Wojewodowie przekażą środki organom prowadzącym szkoły do końca czerwca 2018 r.

Program „Aktywna tablica” będzie realizowany w latach 2017-2019. Jego zadaniem jest zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury w zakresie TIK w postaci nowoczesnych pomocy dydaktycznych (tablic interaktywnych, projektorów lub projektorów ultra krótkoogniskowych, głośników oraz innych urządzeń pozwalających na przekaz dźwięku, a także interaktywnych monitorów dotykowych). Na program przewidziano łączną kwotę 224 mln zł.
W piśmie minister Anna Zalewska podkreśla, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie takich umiejętności wśród dzieci i młodzieży, aby przygotować ich do życia w społeczeństwie informacyjnym.
Minister edukacji podkreśla, że wprowadzana obecnie reforma sytemu oświaty ma na celu upowszechnianie innowacji pedagogicznych w szkołach z wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, mających na celu poprawę jakości pracy szkoły.