samorzad uczniowski

Wszystkie polskie szkoły zapraszamy do udziału w akcji „Samorządy mają głos”, której celem jest wsparcie szkół w organizacji i przeprowadzeniu demokratycznych wyborów do władz SU. Szkoły biorące udział w akcji otrzymają materiały merytoryczne oraz możliwość korzystania z łączącej samorządy uczniowskie platformy internetowej. Znajdziecie na niej aktualności z akcji: http://wybory.ceo.nq.pl/

Ponadto udział w akcji jest pierwszym krokiem do udziału
w działaniach oferowanych szkołom przez organizacje zrzeszone w Koalicji na rzecz samorządów uczniowskich, która jest organizatorem akcji.

Dlaczego potrzebna jest taka akcja?

W poprzednich edycjach akcji wzięło udział ponad 600 szkół!

Chociaż według ustawy o systemie oświaty w każdej szkole działa samorząd, który tworzą wszyscy uczniowie szkoły, a uczniowie mają prawo do samodzielnego ustalenia zasad wyboru władz, w wielu polskich szkołach zapisy te nie są przestrzegane. Badania wskazują, że frekwencja w wyborach jest niska – aż 45% uczniów szkół ponadgimnazjalnych stwierdziło, że nigdy nie brało udziału w takich wyborach! Jedną z przyczyn tej sytuacji jest fakt, że wybory w wielu szkołach nie są traktowane poważnie – przez uczniów i nauczycieli – co wpływa na skład władz i jakość pracy samorządu.

Jak się włączyć?

Do akcji szkoły mogą się zgłaszać za pośrednictwem nauczyciela odpowiedzialnego za samorząd uczniowski. Nauczyciel zgłasza swój udział w projekcie wraz z 1-3 uczniów, którzy wyrazili chęć organizacji szkolnych wyborów (uczniowska komisja wyborcza). Konieczne jest jedynie wypełnienie formularza zgłoszeniowego na platformie internetowej projektu – www.wybory.ceo.org.pl. Rekrutacja ruszy 1 września, przy rejestracji niezbędne będzie podanie adresów mailowych uczniów.

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 września, który będzie wspólnym dniem demokratycznych wyborów do władz SU!

Dlaczego warto?

Szkoły, które zgłoszą się do akcji do dnia 17 września otrzymają pocztą materiały (poradnik o organizacji wyborów oraz plakaty profrekwencyjne). Wszystkie szkoły za pośrednictwem platformy internetowej będą miały możliwość korzystania z dodatkowych materiałów pomocniczych, publikowania aktualności oraz podsumowania wyborów.

Wszelkie informacje dotyczące akcji oraz dalszej oferty wsparcia dla szkół można uzyskać
u koordynatora projektu: Marek Konieczny, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel. (022) 825 05 50 wew. 110

Nie czekaj – dołącz do akcji!